Budoucnost automobilů, má být elektrická. Chceš být moderní a jít s dobou? Pořiď si elektromobil. Tady Vám představím, co je dobré vědět při koupi, jejich výhody a nevýhody.
Řada z nás ocení, že jezdí po městě bezemisně. Jeho elektromotor je tichý, nemá klasickou převodovku, jen redukční převod z elektromotoru na kola. Velkou výhodou jsou nízké provozní náklady. A to převážně, že budete automobil dobíjet doma, ne na veřejných stanicích. Ptáte se kolik stojí kilometr za hodinu? Může to být okolo 30 haléřů či korunu. Ale při dobíjení na veřejných stanicích, Například na stanicích ČEZu zaplatí registrovaný uživatel za kilowatthodinu běžně 7,50 koruny. V současné době s elektromobilem můžete zdarma parkovat v Praze ve fialových a modrých zónách pro rezidenty a zároveň si nemusíte kupovat dálniční známku. Podmínkou proto vše je mít speciální značku EL.
Co se týká povinného ručení či havarijního, tak žádné výjimky zatím nejsou. Elektromobily mají i levnější servis, protože neřešíte výměnu oleje a šetříte brzdy. Co se týká baterie, tak zhruba budete měnit po najetých 160 000 km. Samozřejmě může se u jednotlivých vozidel trošku lišit.
Velkou nevýhodou je dlouhé dobíjení elektromobilů, pokud tedy nedobíjíte doma. Jeho délka záleží na dobíjecí stanici, stavu a technice akumulátoru. Určitě tedy mít dobíjecí stanici doma a to počítejte i s několika desítky tisíc navíc či někde poblíž vaší práce. Vysoká pořizovací cena u elektroautomobilů je pro nadšence, kteří si ho mohou dovolit.
Česká značka Škoda nabízí auto Citigo s elektrickou verzi s dojezdem do 200 km, je vhodné jako druhé auto do rodiny, něco většího nabízí Mazda MX-30 s reálným dojezdem také do 200 km. Nebo třeba Renault Zoe či Mini Cooper SE.